Podróż samochodem z psem

Wakacje i podróż z psem samochodem

Wakacje z psem mogą być bardzo przyjemne, ale to także nie lada wyzwanie. Chcąc wybrać się na urlop z psem, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Poniżej znajdziesz wskazówki, co spakować i jak przygotować się na podróż z psem samochodem.

Jak przygotować się do podróży z psem?

Zanim zdecydujesz się zabrać na wakacje psa:

 • Sprawdź, czy hotel, pensjonat lub domek, do którego się wybierasz na wakacje akceptuje zwierzęta.
 • Powiadom właściciela o tym, że chcesz przyjechać z psem i zapytaj o koszt i zasady jego pobytu.
 • Zastanów się, czy to na pewno dobry pomysł. Czy Twój pies nie będzie z tego powodu zbyt zestresowany? Czy nie spowoduje szkód w pokoju, który wynajmujesz? Wreszcie, czy jesteś w stanie nad nim zapanować w obcym miejscu i nie będzie zakłócał ciszy nocnej szczekaniem? 🙂
 • Jeśli Twój piesek jeszcze nigdy nie podróżował, wybierz się z nim na krótką przejażdżkę, by upewnić się, że nie jest to dla niego zbyt stresujące i że nie ma choroby lokomocyjnej. Jeśli źle znosi podróż, warto skonsultować się z weterynarzem lub zastanowić się, czy nie lepiej, by zwierzak został w domu pod opieką zaufanej osoby.

Gdzie pojechać z psem na wakacje? Wybór celu podróży

Wakacje z psem mogą być wspaniałą, przygodą, ale by faktycznie tak było, wcześniej warto upewnić się, że:

 • jeśli masz zamiar leżakować nad morzem czy jeziorem, upewnij się, czy w tej miejscowości znajduje się plaża, na której akceptowane są zwierzęta; na niektórych plażach zwierzęta wpuszczane są tylko poza sezonem lub wcale!
 • jeśli w planach masz wyjście na basen, koncert, do muzeum czy teatru pamiętaj, że zabranie ze sobą psa nie będzie możliwe
 • wakacje w głośnym miejscu lub wielkim mieście mogą okazać się bardzo stresujące dla Twojego pupila, jeśli normalnie nie bywa w takich miejscach
 • planując spacery po rezerwacie czy parku krajobrazowych, koniecznie upewnij się, że możesz wejść tam ze swoim psem.
Podróż z psem samochodem
Zdjęcie autorstwa Jodie Louise z Pexels

Co spakować przed podróżą z psem samochodem?

Na wakacje z psem dobrze spakować rzeczy takie jak:

 • karma, woda i miska
 • ulubione zabawki zwierzaka – dzięki nim odpręży się, gdy poczuje się nieswojo w obcym miejscu
 • dobrze znany kocyk lub legowisko – żeby poczuł się prawie jak w domu 🙂
 • parasol, by zapewnić zwierzakowi cień, jeśli zamierzasz plażować
 • smycz, najlepiej długa lub zwijana, by pies czuł się swobodnie
 • kaganiec – może zdarzyć się, że w niektórych miejscach kaganiec będzie wymagany
 • woreczki na psie kupki
 • zaświadczenie o tym, że pies ma aktualne szczepienia/książeczka zdrowia psa, na wypadek gdyby trzeba było udać się do weterynarza na wakacjach
 • jeśli wybierasz się do miejsca, w którym jest gorąco i słonecznie i obawiasz się, że oparzy poduszki lub skaleczy łapki na ostrym podłożu, co może być niezwykle bolesne!, zaopatrz psa w buty na łapy.

Uwaga! Jeśli jedziesz z psem na wakacje za granicą, dodatkowo niezbędne jest spełnienie kilku formalności, np. zwierzę powinno mieć paszport, a także czip – oficjalne informacje znajdziesz tutaj, wystarczy wybrać z listy kraj, do którego się wybierasz.

Podróż z psem samochodem

Jeśli na wakacje wybierasz się własnym samochodem

 1. Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? By zadbać o bezpieczeństwo psa, najlepiej wyposażyć auto w specjalne szelki lub transporter, który dodatkowo można przypiąć pasami. Jeśli pies jest zbyt duży na transporter, warto zapewnić mu transport za kratką, w tylnej części samochodu. Dlaczego? “Luźno” siedzący pies w samochodzie przy gwałtownym hamowaniu, może nie tylko sam wypaść przez przednią szybę, ale także stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia! W przypadku wypadku czy nagłego hamowania, waga “lecącego” psa wzrasta, a zderzenie pasażera z nim jest śmiertelnie niebezpieczne.
 2. Podczas podróży koniecznie musimy zapewnić psu regularne postoje na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a także rozprostowanie łapek. Pamiętaj, by pozostawić go na smyczy! Na parkingu pies może się przestraszyć i uciec lub wpaść pod samochód.
 3. Napój i nakarm psa, by czuł się komfortowo.

Jeśli na wakacje z psem wybierasz się pociągiem, autobusem czy samolotem, koniecznie dowiedz się, czy możesz podróżować nim z psem i na jakich zasadach. Zasady podróżowania z czworonogiem mogą różnić się w zależności od przewoźnika.

Miejsce na idealne wakacje z Twoim pupilem wybrane? Jeśli wiesz już, że podróż z psem samochodem lub innym środkiem lokomocji spodoba się i Tobie, i pieskowi, ruszaj w drogę i bawcie się dobrze! 🙂

Po więcej porad kliknij tutaj.

Wakacje z psem
Zdjęcie autorstwa La Miko z Pexels

Dodaj komentarz