Zwiedzanie poza sezonem

Podróż na południe Europy poza sezonem

Podróż wiosną i jesienią

Jeżeli w wakacje nie masz ochoty na aktywne zwiedzanie, bo wolisz leżeć plackiem na plaży, krótki, ale treściwy wypad poza sezonem pomoże Ci usprawiedliwić letnie lenistwo. Na krótkie wycieczki typu city break ruszam zazwyczaj w marcu lub listopadzie. Dlaczego warto wybrać się w podróż na południe Europy poza sezonem?

Podróż poza sezonem

10 powodów, dla których warto wybrać się w podróż poza sezonem

 1. Tanie loty
  Marzec i listopad (poza okolicą długich weekendów i świąt) to czas, kiedy można podróżować za niską cenę – zdarza się, że najtaniej w ciągu roku! Na pewno warto sprawdzić ceny biletów lotniczych w tym terminie – być może wreszcie zwiedzisz miejsce, które od dawna chodzi Ci po głowie.
 2. Niższa cena benzyny
  W wielu krajach poza sezonem wakacyjnym benzyna jest tańsza, więc wynajem samochodu (czy podróż własnym pojazdem) nie obciąży tak bardzo naszej kieszeni.
 3. Mniejszy ruch na autostradach
  Możemy poruszać się szybciej i bezpieczniej w mniej stresujących warunkach.
 4. Śpię tam, gdzie chcę
  Mniej turystów to więcej miejsc noclegowych w niższej cenie – poza sezonem możemy wybrać komfortową lokalizację, na którą latem nie moglibyśmy sobie pozwolić.
 5. Swoboda zwiedzania
  Wreszcie możemy w miarę swobodnie zwiedzać słynne muzea i galerie, nie przepychając się przez tłumy pasjonatów sztuki i historii.
 6. Nie za zimno, nie za ciepło
  Wiosną i jesienią na południu Europy najczęściej jest cieplej i pogodniej niż w Polsce, ale nie ma upałów – można swobodnie zwiedzać zabytki, nie mdlejąc z gorąca.
 7. Niepocztówkowa atmosfera
  Możemy zobaczyć dane miejsce w innych niż letnich okolicznościach – np. w kolorach jesieni, w romantycznej mgle czy wśród kwitnących drzew.
 8. Dzień jak co dzień
  Z uwagi na mniejszą liczbę turystów łatwiej dostrzec prawdziwy charakter i rytm życia miasta.
 9. Poza sezonem w… pracy
  Wiadomo, że wakacje i ferie wszyscy chcą mieć wolne, ale wiosną czy jesienią, już niekoniecznie. Prawdopodobnie nie będziesz miał problemu, by wziąć wtedy parę dni urlopu.
 10. I co najważniejsze… dzięki takiej wycieczce łatwiej będzie Ci dotrwać do wakacji!

 

Podróż poza sezonem

Ale uwaga!

 • Pamiętaj, że upalne Włochy czy gorąca Hiszpania, które znasz z wakacji, w sezonie innym niż letni cechują się zdecydowanie chłodniejszą i mniej stabilną pogodą – przed wyjazdem koniecznie sprawdź, jakie warunki atmosferyczne aktualnie tam panują. Szczególnie jeśli podróżujesz samochodem.
 • Jeśli zdecydujesz się na podróż jesienią, weź pod uwagę, że dzień będzie krótszy, a więc część zwiedzania czeka Cię już pewnie po zmroku.
 • W mniejszych miejscowościach niektóre miejsca poza sezonem mogą być zamknięte.
 • W typowo turystycznych miejscach (np. w nadmorskich kurortach) poza sezonem jest zdecydowanie mniej ludzi. Co za tym idzie, może być tam po prostu pusto i bardziej niebezpiecznie. Może również okazać się, że niektóre z kwater są tam wtedy nieczynne – poza szczytem sezonu lepiej więc wybrać się do większego miasta.

 

Chcesz poznać wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla podróżujących samotnie? Zajrzyj tutaj.

2 myśli na temat “Podróż na południe Europy poza sezonem

Dodaj komentarz