Laguna Wenecka - Wakacje w Chioggi

Laguna Wenecka – Wakacje w Chioggi

Wenecja to chyba jedno z najsłynniejszych miast na świecie. Słysząc o mieście na wodzie, wielu z nas pragnie tam pojechać i zobaczyć na własne oczy, jak to możliwe, że takie miejsce w ogóle istnieje! Zamiast ulic – woda, zamiast samochodów – gondole, zamiast autobusów MPK – tramwaje wodne… To trzeba zobaczyć! O Wenecji mówi się, że to jedyne takie miejsce na świecie – czy słusznie?

Wenecja jedyna na świecie?

Wenecja pod wieloma względami jest bez wątpienia unikalna – przepiękne pałace, monumentalne kościoły i wiele innych zabytków nie bez powodu figuruje na liście UNESCO. Mało kto jednak wie o istnieniu miasteczka o nazwie Chioggia /czyt. kiodżdżia/ położonego na południowym skraju Laguny Weneckiej.

Laguna Wenecka - Wakacje w Chioggi

Chioggia jako mała Wenecja

Chioggia nazywana jest małą Wenecją. Co łączy te dwa miasta?

 1. Laguna Wenecka

  Zarówno Wenecja, jak i Chioggia położone są na wyspach Laguny Weneckiej. Obie też cieszą się piaszczystymi plażami – w Wenecji można prażyć się na Lido di Venezia, a w Chioggi na długiej i bardzo szerokiej plaży w dzielnicy Sottomarina.  Ale to na wysepkach pociętych kanałami można podziwiać najpiękniejsze, naprawdę wyjątkowe krajobrazy tych miast zbudowanych niemalże na wodzie.

 2. Wodne drogi

  Podobnie jak w Wenecji, po kanałach Chioggi można poruszać się łódkami. Co więcej, także w Chioggi kursuje tramwaj wodny. Można dostać się nim na inne wyspy laguny.

 3. Ryzykowne położenie

  Mieszkańcy obu miast zdają się wiele ryzykować – te miasta-wyspy są regularnie zalewane. Mieszkając przez kilka dni w Chioggi czułam się naprawdę niezwykle i… niepewnie. A co, jeśli nagle pogoda się załamie, a nasza ulica znajdzie się pod wodą a mostem nie uda się powrócić na stały ląd? Spędzić kilka dni życia na środku maleńkiej wysepki to naprawdę niesamowite przeżycie!

  Chioggia - Laguna Wenecka

 4. Architektura

  Mimo że to Wenecja jest mistrzem splendoru, także w Chioggi można podziwiać skromniejszą, ale piękną architekturę kamienic i kościołów muskanych przez wody laguny.

 5. Malowniczość

  Urocze kanały, zacumowane łodzie, mostki… To właśnie one tworzą wspaniały klimat Laguny Weneckiej!

Chioggia jako Chioggia

Jak trafiliśmy do Chioggi? W drodze do Pesaro (w regionie Marche) poruszaliśmy się drogą przebiegającą przez skraj Laguny Weneckiej. Po lewej woda, po prawej woda, a w oddali… Wenecja? Ale czy  to możliwe, że nadal ją widać? Sprawdzam na mapie i widzę, że to nie Wenecja, a właśnie Chioggia – położona na wyspie, z zabudowaniami bardzo podobnymi do tych weneckich.

Nigdy o niej nie słyszałam, a przecież z oddali wygląda zupełnie jak Wenecja!

Chioggia - Laguna Wenecka

Gdy kolejny raz zobaczyłam, tym razem z samolotu, jak pięknie wynurza się z wód laguny, podjęłam decyzję, że muszę to niedoceniane, wciąż mijane miejsce odwiedzić osobiście. I tak też się stało w te wakacje, a Chioggia okazała się moim najnowszym odkryciem, które znalazło się w czołówce najcudowniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc, jakie miałam szczęście dotychczas odwiedzić.

 1. Turyści

  To, co tak męczy w Wenecji i odbiera przyjemność zwiedzania, w Chioggi właściwie nie istnieje. Tłumy turystów, które oblegają Wenecję nie wiedzą nawet o istnieniu jej mniejszej wersji, dzięki czemu w mieście można w ciszy i spokoju snuć się wąskimi uliczkami i przemierzać romantyczne kanały.

 2. Transport miejski

  Mimo że stare miasto Chioggi położone jest na wyspie, to w przeciwieństwie do Wenecji, wiele z ulic jest na tyle szerokich, że można poruszać się po nich rowerami, skuterami, a nawet samochodami.

  Nie zdziwcie się więc, jeśli spacerując brzegiem kanału będziecie musieli przytulić się do kilkusetletnich murów, uciekając przed vespą czy starym fiatem pandą, by uchronić się przed nieplanowaną kąpielą.

  Chioggia - Laguna Wenecka

 3. Przystępne ceny

  Kto był w Wenecji, ten wie, co to wygórowane ceny! Dzięki temu, że Chioggia nie jest miastem turystycznym, ceny noclegów, jak na tak unikatowe położenie są naprawdę przystępne.  Pizzę, wino czy świeże owoce morza można skonsumować również w nieweneckiej cenie. 🙂

 4. Kameralność

  Historyczne centrum Chioggi jest niewielkie. Po mieście można poruszać się pieszo, a właściwie tak jest najwygodniej, bo by dostać się na niektóre ulice, trzeba przemierzyć strome schodki mostów.

  Chioggia jest naprawdę urocza, kameralna i romantyczna!

 5. Prawdziwe życie

  W Chioggi przez kilka dni mogłam cieszyć się widokiem na Canale San Domenico, do którego co dzień przybijały łodzie rybackie przy akompaniamencie krzyku mew. I to było wspaniałe. Bez tłumów turystów, hałaśliwych atrakcji, pamiątek. Można spokojnie obserwować życie mieszkańców i na chwilę stać się częścią tej pięknej i żywej scenerii.

  Laguna Wenecka - Wakacje w Chioggi

Chioggia – informacje praktyczne

Nocleg – Szukając noclegu w Chioggi, warto wybrać hotel na wyspie, bo tam jest najpiękniej!

Parking – Jeśli podróżujesz samochodem, upewnij się, że hotel ma prywatny parking. W przeciwnym razie może być ciężko z zaparkowaniem, bo wysepka jest naprawdę niewielka. W mieście funkcjonują jednak również parkingi miejskie.

Co zobaczyć? – jednym z piękniejszych miejsc jest główny kanał, czyli Canale Vena z mostem Vigo (Ponte di Vigo), a zabytkiem – jeden z najstarszych tego typu zegarów na świecie z wciąż działającym mechanizmem na wieży kościoła Sant’Andrea (Orologio della Torre di Sant’Andrea)

Gdzie zjeść i wypić? – przystępne cenowo miejsca, które warto odwiedzić, jeśli masz ochotę na:

1. owoce morza z widokiem na rybackie łodzieOstaria La Forcola, Fondamenta S. Domenico, 1116
2. pizzęAl Porto, Fondamenta Canal Lombardo, 1414
3. wino lub drinka w porcieFronte Del Porto, Fondamenta Canal Lombardo, 1429.

Chioggia - Laguna Wenecka

Chioggia, choć niedoceniana, a może po prostu nieodkryta, dla mnie jest wspaniała! O ile z uwagi na tłumy i turystyczną atmosferę nie planuję w najbliższym czasie odwiedzić Wenecji (choć doceniam jej piękno!), to Chioggia przez swój tajemniczy, dość senny klimat, ale i zwyczajne codzienne życie (port, stocznia, targ rybny) nie pozwala mi o sobie zapomnieć. 🙂

2 myśli na temat “Laguna Wenecka – Wakacje w Chioggi

Dodaj komentarz